A Goldmark Fesztivál bemutatkozik


1938-tól kezdve a zsidótörvények negatív hatásainak enyhítésére, kivédésére, a zsidók megsegítésére különféle intézmények alakultak meg, különböző programok indultak el. Az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület (OMIKE) – amely 1909-ben alakult meg, Hevesi Simon főrabbi javaslatára és elnökletével –, csatlakozva ezekhez a kezdeményezésekhez, 1939 októberében indította Művészakcióját azzal a céllal, hogy egyrészt a magyar zsidóságot megtartsa azon a kulturális színvonalon ahová eljutott, másrészt azokat a zsidó művészeket, írókat, zenészeket munkához és jövedelemhez juttassa, akik a zsidótörvények következtében kiszorultak a korábban számukra is nyitott intézményekből.

2013-ban – az első zsidótörvény 75. évfordulójára is reagálva – olyan rendezvénysorozatot tervezünk, amelyben egyrészt meg kívánjuk ismertetni az OMIKE tevékenységét, megalakulásának, működésének körülményeit a közönséggel, másrészt ebből kiemelve részletesebben bemutatjuk az 1939-1944 közötti Művészakciót.

A 2013. február végétől április végéig tartandó Goldmark-fesztivál képzőművészeti kiállítás(ok), koncertek, műsoros estek, kabaréműsorok sorozatával áttekintést kíván adni azoknak a művészeknek a Művészakció alatti, de az azt megelőző és (a Holocaustot túlélő művészek esetében) háború utáni tevékenységéről, akik a vészkorszakban a budapesti zsidóság művelődésének, szórakozásának feltételeit a legnehezebb körülmények között is biztosították.

A fesztivál névadójául azért Goldmark Károlyt választottuk, mert egyrészt műveit a Művészakció keretében rendszeresen műsoron tartották, másrészt ő Bartók és Kodály mellett a magyar klasszikus zene egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert alakja, jelképe a magyar és zsidó identitás egyidejűségének és annak, hogy a magyar zsidó művészek munkássága része az egyetemes európai kultúrának. És egyáltalán nem mellékesen a budapesti Goldmark-terem fogadta be 1939-1944 között a műsorok legnagyobb részét.

A Gold (hall)mark kifejezés ugyanakkor a magas minőséget, finomságot jelentő aranyjelzés angol változata, amely a fesztiválon bemutatásra kerülő, részben a mai közönség számára nem is ismert művészeti alkotások minőségét jelképezi.
Képzőművészeti kiállítás:

A Goldmark-fesztivál legjelentősebb eseménye a Magyar Zsidó Múzeumban február 28. és április 30. közötti tárlat, amelyben a Művészakció keretében 1939 decembere és 1944 februárja között megrendezett hat képzőművészeti kiállításnak állítunk emléket. Ezeken a kiállításokon közel 170 művész több száz művét tekinthette meg az akkori közönség. A festmények, grafikák, szobrok egy része megsemmisült, ám számos közülük túlélve a megpróbáltatásokat mára közgyűjteményekbe vagy magángyűjtőkhöz került.

A kiállításon terveink szerint mintegy 30 művész 100 alkotását mutatjuk be, egy olyan válogatást, amelyben szerepelnek a magyar képzőművészet legkiemelkedőbb egyéniségei mellett olyan művészek is, akik felfedezésre, vagy éppen újrafelfedezésre méltók, és akiknek tehetsége, értéke vitathatatlan. A műveket országos és vidéki közgyűjteményekből, valamint magángyűjtőktől, galériáktól kölcsönözve lenyűgöző értékű kiállítási anyagot lehet összeállítani. Néhány név azok közül a művészek közül, akiknek alkotásaiból válogatunk: Anna Margit, Ámos Imre, Bálint Endre, Bálint Rezső, Bán Béla, Bokros Birman Dezső, Csillag István,  Diener Dénes Rudolf, Erdei Viktor, Goldman György, Göndör Bertalan, Gráber Margit, Gyenes Gitta, Háy Károly, Herman Lipót, Jándi Dávid, Jankay Tibor, Kádár Béla, Örkényi Strasszer István, Perlrott-Csaba Vilmos, Scheiber Hugó, Schönberger Armand, Szin György, Vadász Endre, Vajda Lajos, Zádor István.

Színháztörténeti kiállítás:

Március második felében a Bajor Gizi Színészmúzeumban nyílik az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet-el kötött együttműködésnek megfelelően az a kiállítást, amely az OMIKE színpadjain fellépő közel 200 színésznek állít emléket: Alfonzónak és Ascher Oszkárnak, Beregi Oszkárnak és Gáti Józsefnek, Hidas Hédinek és Kelen Dórának, Kellér Dezsőnek és Mányai Lajosnak, Palotai Erzsinek és Ráday Imrének, Salamon Bélának és Simon Zsuzsának és a többieknek. Bemutatjuk a fellelt fotókat, dokumentumokat, színlapokat. A kiállítás mentorai a Magyar Színházi Társaság és a Maszk Országos Színészegyesület.

Színpadi fesztivál:

A Művészakció egyik legsikeresebb és legfontosabb vállalása a több száz színházi, irodalmi és zenei rendezvény megtartása volt, nagyrészt a Goldmark-teremben. Ezeken a rendezvényeken a kor kiemelkedő művészei közül például fellépett: Ascher Oszkár, Bárdos Alice, Beregi Oszkár, Ernster Dezső, Farnadi Edit, Fellegi István, Gárdonyi Lajos, Herz Lili, Kellér Dezső, Komor Vilmos, Mányai Lajos, Ráday Imre, Sándor Frigyes, Simon Zsuzsa, Szép Ernő, Szomory Dezső, Várnai Zseni és még sokan mások.

A korabeli színlapok, egyesületi dokumentumok felhasználásával olyan programsorozatot kívánunk megvalósítani, amely ugyan nem rekonstruálja a korabeli előadásokat, de képet ad az azokon résztvevő előadóművészek és az ott reprezentált szerzők munkásságáról a Művészakció idején éppúgy, mint azt megelőzően, a túlélők esetében a háború után is.

A február és április között, csütörtökön és szombaton esténként, valamint vasárnapi délutánonként megtartandó programok között komolyzenei koncerteket, áriaesteket, opera keresztmetszeteket, kabarékat, könnyűzenei nosztalgia koncerteket, irodalmi esteket tervezünk olyan helyszíneken, amelyek az OMIKE vagy az egyes művészek tevékenységéhez kapcsolódnak. Így a Goldmark-terem mellett programokat tevezünk a Belvárosi Színházban, a Spinoza Kávéházban, az Orfeumban, az Írók Boltjában, az Alexandra Könyvesboltban, a Radnóti Színpadon, a New York Kávéházban és a programhoz kamara kiállítással is kapcsolódni tervező KOGART Házban.

A zárókoncerten a Liszt Ferenc Kamarazenekar és vendégei lépnek fel.

A színpadi fesztiválon személyükben is megidézzük az egykori közreműködőket archív felvételek segítségével, részben a NAVA gyűjteményének felhasználásával. A közönség számára a fő vonzerőt a ma népszerű előadóművészei jelenthetik. A tervezett fellépők (egyeztetés alatt): Korcsolán Orsolya, Kelemen Barnabás, a Magyar Állami Operaház, Fővárosi Operettszínház illetve a Radnóti Miklós Színpad művészei, Balázsovits Lajos, Jávori Ferenc Fegya, Kulka János, Csákányi Eszter, Udvaros Dorottya, a Vodku Együttes, Bächer Iván, Benedek Miklós, Szacsvay László, Alföldi Róbert, Vári Éva, Falusi Mariann, Érdi Tamás, Nyári Károly, Mácsai Pál.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése